Podsumowanie Wyjątkowego Spotkania: ŚNIADANIE IT  “Czy jesteś gotowy na NIS 2?”

Naszą misją w OxygenIT jest kompleksowe wspieranie firm w efektywnym wykorzystywaniu rozwiązań IT. Jednym z elementów tej misji jest edukacja. Dlatego w połowie października spotkaliśmy się w centrum Warszawy podczas wyjątkowego wydarzenia.

„ŚNIADANIE IT. Czy jesteś gotowy na NIS 2?” skupiło się na kluczowych aspektach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa danych i ciągłości działania oraz implementacją Dyrektywy NIS 2.

Zaproszeni eksperci Krzysztof Kowalski i Piotr Drąg opowiedzieli o najnowszych regulacjach prawnych, praktycznych rozwiązaniach oraz wymaganiach stawianych firmom w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa danych. Wyczerpujące a jednocześnie klarowne prezentacje doskonale przedstawiały i porządkowały najnowszą wiedzę w tym zakresie, a prowadzący chętnie odpowiadali na pytania uczestników.

Nie taki NIS 2 straszny

Podczas wystąpień prezentującym udało się odczarować budzącą wiele obaw Dyrektywę NIS 2. Krzysztof Kowalski podkreślał, że NIS 2 działa na korzyść przedsiębiorców poprzez ujednolicenie wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa między krajami UE. Pozwoli to na sprawniejsze i tańsze wchodzenie na nowe rynki. Wdrożenie Dyrektywy NIS 2 może zaowocować oszczędnościami dla przedsiębiorców, którzy nie będą już zmuszeni do dostosowywania działań do poszczególnych rynków lokalnych.

Solidni partnerzy

Jak wielokrotnie zaznaczał Kowalski – panaceum na obawy związane z wdrożeniem wymagań NIS 2 jest współpraca z doświadczonymi podmiotami: od consultingów przez vendorów  po integratorów. Pomoc solidnych partnerów będzie nie tylko ułatwieniem, ale  w razie inspekcji ułatwi uzyskanie pozytywnej weryfikacji.

Dla najlepszych efektów warto tworzyć dedykowane zespoły projektowe złożone z przedstawicieli firmy, vendora i integratora, które wspólnie opracują i wdrożą optymalne rozwiązania: od mapowania potrzeb, przez opracowanie budżetu aż po finalne wdrożenia konkretnych rozwiązań.

Sekundy na wagę złota

O konkretnych rozwiązaniach wartych uwagi opowiadał Piotr Drąg, specjalista z HPE. Swoje bardzo praktyczne wystąpienie rozpoczął od propozycji podziału ochrony danych na dwa filary: Backup oraz Disaster Recovery.

Rozwiązania te choć podobne, nie są zamienne a raczej komplementarne. Różnicę między nimi najłatwiej opisać następująco:

  • Backup pozwala na przechowywanie danych ze wszystkich aplikacji, jednak ze względu na średnie RTO (Recovery Time Objective) oraz (Recovery Time Objective) nie daje możliwości natychmiastowego przywrócenia działania
  • Disaster Recovery, to rozwiązanie dla kluczowych aplikacji i baz danych. Tworząc kopie co kilka sekund, pozwala na bardzo sprawne przywrócenie systemu do działania w zaledwie kilka sekund.

W przypadku wielu firm, w szczególności tych objętych Dyrektywą NIS 2, każda sekunda działania firmy oznacza kolejne gigabajty danych, a kilkugodzinna – przerwa wiązałaby się z ogromnymi stratami. Z myślą o takich firmach, HPE opracowało ZERTO – narzędzie Disaster Recovery, dzięki któremu firmy mogą powrócić do sprawnego działania w zaledwie kilka sekund. ZERTO zapewnia bezpieczeństwo poprzez 4 funkcjonalności:

  • Niemal synchroniczna replikacja

ZERTO tworzy tysiące punktów przywracania, zapewniająca najniższe czasy przywracania (RTO) oraz najniższe straty danych (RPO).

  • Przywracanie oparte na dzienniku 

Każda wprowadzona zmiana jest automatycznie zapisywana w dzienniku z dokładnością co do sekundy, umożliwiając przywrócenie do momentu tuż przed incydentem.

  • Application-centric Recovery

ZERTO chroni aplikacje wielu wirtualnych maszyn jako spójną jednostkę dla prostego i spójnego przywracania.

  • Orkiestracja i Automatyzacja 

Wbudowana Orkiestracja i Automatyzacja zmniejsza czas, zasoby i koszty wykonywania przełączeń awaryjnych, powrotów i testowania.

Uczestnicy mogli zapoznać się z ciekawymi przykładami wykorzystania ZERTO oraz zobaczyć na żywo pokaz działania przeprowadzony przez zespół HPE.

Wymiana doświadczeń ekspertów

Wierzymy, że pogłębianiu wiedzy oprócz wykładów, sprzyjają dyskusje, dlatego zależało nam, by przez formułę Śniadania osiągnąć swobodną atmosferę. Dzięki temu  wywiązało się wiele ciekawych rozmów.Zarówno eksperci, jak i specjaliści z OxygenIT i HPE z zaangażowaniem odpowiadali na wszelkie dylematy gości.

A to goście właśnie byli kluczową wartością tego spotkania – grono ekspertów i praktyków rozwijających na co dzień działy IT czy wdrażających w nich polityki bezpieczeństwa. Ich aktywny udział w dyskusjach pozwolił na poszerzenie prezentowanej wiedzy o cenny aspekt codziennych wyzwań firm i instytucji.

Cieszymy się, słysząc od uczestników, że ŚNIADANIE IT było wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz nawiązania kontaktów z innymi profesjonalistami z branży. Dziękujemy naszym partnerom HPE oraz Exclusive Networks za wsparcie w organizacji.

A my, ze strony Oxygen IT zapewniamy, że już rozpoczynamy prace nad kolejnym wydarzeniem. Zapraszamy więc do dołączenia do społeczności specjalistów IT skupionej na naszym profilu LinkedIn,  gdzie będziemy informować o szczegółach.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia: 

 

Facebook
LinkedIn
Email
Print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 3 =

WordPress Double Opt-in by Forge12